У Львові відкрили міні-макет пам’ятника Тарасу Шевченкові, який виготовили для людей з важкими порушеннями зору

У Львові відтворили пам’ятник Тарасу Шевченкові у міні-макеті для незрячих. Це вже третій міні-макет у Львові, який виготовили для людей з важкими порушеннями зору. Першою у міні-макеті для незрячих було відтворену львівську Ратуша. Минулого року відкрили міні-макет собору св. Юра. Відтворений у міні-макеті пам’ятника Тарасу Шевченкові, за словами Оксани Потимко, перший в Україні, саме пам’ятник, як витвір мистецтва став доступним для незрячих людей.

«Я сьогодні отримала неймовірне духовне піднесення, тому що це перший пам’ятник, власне витвір мистецтва, який став доступним для незрячих людей. Я щаслива побачити цей пам’ятник, адже його поставили вже після того, як я втратила зір. Мені розповідали як він виглядає, але це уявлення про пам’ятник Тарасу Шевченку було дуже приблизним. А сьогодні я для себе з’ясувала, що воно було абсолютно спотвореним. І от, нарешті, я маю можливість його подивитися. Мені дуже сподобалося. Я зрозуміла, що Тарас Шевченко тут зображений в не дуже молодому віці. Це все абсолютно добре простежується на дотик. Виконано геніально. Я дуже дякую за те, що наш Львів – це перше місто, яке почало робити такі речі», - поділилася враженнями Оксана Потимко, виконавчий директор Львівського обласного осередку ГО «Українська спілка інвалідів - УСІ».

Як повідомив голова Галицької районної адміністрації Андрій Зозуля, вартість бронзового макету пам’ятника Тараса Шевченка - 200 тис. грн. Виготовили макет скульптори брати Суховські - Володимир і Андрій. Форму макету виливали на скульптурній фабриці. На макеті встановлена табличка з текстом шрифтом Брайля.

Також торік за рахунок коштів бюджету розвитку міського бюджету у м. Львові проведено капітальний ремонт площі біля пам‘ятника Т. Шевченкові. Замовником робіт була Галицька районна адміністрація Львівської міської ради. Проектні роботи та авторський нагляд виконала ФОП Лібич О.В. Будівельні роботи провело ТзОВ «Теко Лімітед». Всього на ремонт площі витрачено коштів у суму 4 млн. 720,4 тис. грн., в тому числі: вартість проектних робіт - 90,3 тис. грн.; вартість будівельних робіт - 4 529,3 тис. грн.

Техніко-економічні показники

Назва

Од. виміру

К-сть

1

Загальна площа ділянки

м2

4810

2

Площа покриття гранітними плитами

м2

1795

3

Площа покриття цементно-тактильною плиткою

м2

48,9

4

Площа асфальтових велодоріжок

м2

149,2

5

Площа покриття бруківкою

м2

49

6

Встановлення трьох пандусів

м2

34

7

Перевстановлення чавунних решіток

м2

28,4

8

Встановлення гранітних плит флагштоків

шт

2

Ремонтні роботи на площі розділили на три етапи. Перший етап – це ремонтні роботи, які охоплювали територію за пам’ятником Шевченкові і сам пам’ятник. Другий етап – це ремонт ділянки перед пам’ятником Шевченкові. На цій ділянці, крім нового гранітного покриття встановлено тактильну плитку для незрячих. Особливість плитки в тому, що вона має певний рельєф, завдяки якому незрячі, коли стають на неї, можуть відчитати певну інформацію для себе: про перепони чи напрямок руху. Третій етап робіт з капітального ремонту площі – це ремонт кінцевої частини площі, ближче до пр. Свободи. Також на площі встановлено три пандуси.

«У рамках реалізації доступності центральної частини міста Львова для маломобільної групи населення ми розпочали реконструкцію площі з встановлення тактильної плитки в напрямку руху, а також з влаштуванням цього тактильного макету для того, щоб незрячі люди могли відчути пам’ятник Шевченкові та нашу українську хвилю Свободи. Також ми зробили ряд ще таких речей на площі, як: влаштували пандуси для маломобільних груп населення та оновили лавки. Також ми плануємо продовжити напрямки тактильного руху вздовж до Матері Божої та до Оперного театру», - розповіла Леся Лібич, автор проекту.

«Коли я дізнався, що будуть ремонтувати площу біля пам’ятника Шевченкові, то виникло бажання, щоб ця площа була інклюзивною. Адже я завжди незручно себе почував через те, що до постаменту вели сходи - усі ідуть класти квіти, а я не можу. Тому з п. Лесею Лібич ми дуже довго обговорювали цей момент. Я дякую за той компроміс, який склався між авторами проекту і виконавцями, що вони зрозуміли, що сьогоднішній час вимагає іншого підходу до потреб людей з інвалідністю.

Важливо, щоб ця центральна алея була зразковою, щоб тут зручно і безпечно почували себе усі люди, які мають різні проблеми. Те, що сьогодні втілено тут у Львові – це лише частина від того, що ми потребуємо. Дякую і сподіваюся, що ми багато добро ще зробимо в цьому напрямку», - наголосив Ярослав Грибальський, радник міського голови Львова.

За словами о. Степана Суса, настоятеля Гарнізонного храму св. ап Петра і Павла, робити місто Львів доступним для усіх людей – це обов’язок кожного львів’янина.

«Господь казав любити ближніх як самих себе. Отож робити Львові доступним для людей – це завдання для усіх нас. Адже люди, які мають інвалідність, докладають великих зусиль, щоб жити, відчувати сенс життя, щоб відчувати все те, що ми так просто бачимо. Тому дякую усій громаді міста Львова, яка робить наше місто красивим і доступним для тих, хто має якісь обмеження, труднощі, та хоче теж побачити наше місто, хоче бути таким же щасливим як усі», - наголосив отець Степан Сус, настоятель Гарнізонного храму св. ап Петра і Павла

відео: Андрій Андрух